Reformáció 500


* A Reformáció ötszázadik évfordulója (1517-2017). Marosvásárhely.Kultúrpalota.Képzőművészeti Kiállítás.. Ezek a nagybetűs szavak jelzik,hogy vallás és annak örök forrása: Isten Kijelentése, a Biblia városunk szívében dobog. Templomok szószékén, műtermek állványai előtt, színpadok és stúdiók kulisszái mögött kibuggyan az Ige, amely Kép Istenről, Elképzelés, Ábrázolás arról, aki Láthathatlan, idői elgondolásban megfoghatatlan, Örökkévaló. Minden Róla alkotott elképzelés Törékeny, Kétséges, éppen ezért határtalan művészi érzékenységgel lehet hozzá közeledni, hogy az Elillanóról egy kép, minta vagy forma itt maradjon. A Reformáció fél ezredes történetének megünneplésén erdélyi képzőművészek alkotásaiban, színek gazdagságában, minták sokaságában, bibliai sorsok izzásában megjelenik Marosvásárhely életében a Mindenütt Jelenvaló. Két hétig a Kultúrpalotában időzik az örökkévalóság pillanatokba sűrített megragadása. Ittlétére Ótestamentum-i Igével, Sámuel próféta szavával válaszolunk: „Szólj Uram, mert hallja a te szolgád”.3000 évvelezelőtt egyéjszaka Éli főpap aludt a templomban, de a gyermek Sámuel feljegyezte Isten látomásban elhangzó üzenetét. 500 évvel ezelőtt éjszaka volt a világban, aludtak a főpapok,de fent éjszakázó szerzetesek, teológusok- Luther Márton, Kálvin János, Károli Gáspár–hallották Isten szavát és megírták német, magyar, francia nyelven a Bibliát, s a Hit által,Kegyelemből megigazító Isten Örök Tanítását.
Ma is sötétség borul a világra, de mint csillagok, fények gyúlnak az éjszakában: egy-egy prédikáció, zenemű, szobor, festmény, textilmunkák és fotók. Az itt látható alkotások csillagmagasságából Isten Arca Ránk Mosolyog.Fényesedjék látásunk. Lássuk fényességét!

Henter György lelkipásztor



Lélek ünneplőben

* Kevés olyan művészünk van, akit valamiképpen, valamikor ne érintett volna meg aszakralitás. Alkotóinkra azokban az időkbenis erőteljesen hatott az ars sacra vonzereje,amikor a diktatúra kemény szigora megpróbált elfojtani minden ilyen megnyilvánulást.
Érthető tehát, hogya reformáció szellemét méltóképpen tükrözni kívánó jubiláris kiállítás anyagát gyűjtve, a bőségzavarát is érzékelhettük. Annak ellenére, hogy a honi, Marosmegyei hivatalos, állami kollekciókból nemigen válogathattunk, azok többnyire a letűntrendszerben bővültek, és nem ilyen jellegű műalkotásokkal. Annál inkább számíthattunk kortárs képzőművészeinkre,kölcsönözni mindig kész műgyűjtőinkre, az egyházak birtokában levő kisebb gyűjteményekre. Köszönjük mindannyiuknak felkérésünkre adottkészségesválaszukat. Hatványozott köszönet azoknak, akik más várost, vidéket képviselve érezték úgy,hogy munkáikkal csatlakozniuk kell itteni kollégáik évfordulós tárlatához. Így sikerült egyolyan rendhagyó találkozást létrehozni, amelyhez hasonlóra csak nagyon ritkán adódik alkalom: sok-sok évtizedre visszamenően együtt vannak a Kultúrpalota galériáiban a város éskörnyéke magyar képzőművészeinek meghatározó nemzedékei,személyiségei, illetve az eseményreválogatott munkáik. Rég elhunyt festők, grafikusok, szobrászok, díszítőművészek,mai nagy öregek és egészen fiatalok, mesterek és tanítványok, a mindenkorihagyományőrzők és az örök úttörőkadnak kézfogót egymásnak.
Ez önmagában isfigyelemreméltó. A rendezvényt azonban azért is érdemes értékelnünk, mert értékteremtő szerepet is betöltött. Amellett, hogy több, ma már kevéssé ismert művet és művészi világot tár újra anagyközönség elé, néhány alkotót arra késztetett, hogy friss, új alkotással, erre az alkalomra született művel jelentkezzék. Külön elismerés jár nekik ezért.
Persze a műfajiés stiláris sokféleség, a különböző művészi irányzatok, alkotói korszakok együttléte egyfajta eklektikusságot is eredményezett a kiállításon. A felvonultatott anyag erényeire, az alkotások nemes üzenetére való tekintettel s arra a hitre, szellemre gondolva, amely a tárlatot uralja, kérjük, fogadják el ezt is. Örüljünk közösena nagy reformátorok, az Ige szent helyei, a bibliai történetek vászonra, kőbe, bronzba, textilbe álmodott képi világának, az emelkedett lélek e jelkép gazdag, ünnepi együttesének!

Nagy Miklós Kund kurátor