Barabás Miklós Céh 1994. január 8.
Csíkszentmárton, 1930. június 27. – Déva, 2002. január 14. festőművész, grafiku
Élete
A Csíkszentmártonhoz tartozó Csíkcsekefalván született. 1956 óta tagja a Romániai Képzőművészek Szövetségének. A bányavidéki Petrozsényben telepedett le, vezetője lett a Zsilvölgyi művésztelepnek. A Zsilvölgyi Művésztelep 1955-ben jött létre, két-három kolozsvári évfolyam végzettjeiből, s nagyjából másfél évtizeden át együtt maradt.
1957 nyarán feleségül vette Geier Juditot. Házasságukból két gyermek született: Annamária és László István.
1971-ben a művészeti központ vezetőjeként Dévára költözött. Fametszeteket, festményeket alkot, 1990-ig középiskolai rajztanár. A Barabás Miklós Céh tagja. 1956-tól kiállító művész.
Munkássága
Festészetében az expresszionizmus eredményeit hasznosította. Valamennyi műve a balladák világára emlékeztet. Élénk színfoltokból a magyar népmesék, és egyetemes mondavilág alakjai bukkannak elő. Aktív tagja volt a hortobágyi, a zalaegerszegi, rezi és a gyergyószárhegyi alkotótáboroknak. Alkotásai megtalálhatók magángyűjteményekben, valamint Magyarország, Románia, Franciaország, Finnország, Németország, Japán, Hollandia, Kanada, Svédország és az Egyesült Államok múzeumaiban.
Egyéni kiállítások
(Ismeretlen szerző)
A csíkszeredai gimnáziumban(1941-1950), majd Kolozsvárott, a Ion Andreescu Képzőművészeti Intézetben (1950-1956) tanult
Abodi Nagy Béla, Andrásy Zoltán
1958-ban kitüntették a Romániai Képzőművészek Szövetsége grafikai I. díjával;
1968-ban a Romániai Képzőművészek Szövetségének a monumentális művészetért járó II. (csoport) díjával;
1980-ban a Besztercebányai Grafikai Biennálé díjával;
1999-ben Zalaegerszegen képzőművészeti alkotói díjjal;
1999-től Déva városának díszpolgára;
Országos és külföldi tárlatokon állított ki: Moszkvában, Genfben, Bécsben, Helsinkiben, Athénban, Budapesten, Torinóban, Milánóban, Buenos-Aires-ben, Pekingben, Hyvinkääben, Ferrarában, Schwettingenben.
1996-tól Csíkszentmártonban. A kiállítás teljes anyagát (38 alkotást) a művész szülőfalujának adományozta. Megtekinthető a Csíkszentmártoni Kulturális Központban.