A marosvásárhelyi
Bernády Ház földszinti kiállítótermeiben színes, nagyméretű fotóiból
állított össze gazdag válogatást Bálint Zsigmond fotóművész 80.
születésnapja alkalmából.
Bálint Zsigmond a magyar köztársaság arany érdemkeresztjét is átvette
2014-ben • Fotó: Veres Nándor
Az első terembe belépve, a fényképeket nézegetve, azonnal feltűnik, hogy
a fotográfus erdélyi tájakon örökítette meg mindazt, ami érdeklődési
körét leginkább jellemzi: tájakat, idős embereket, fiatalokat és
öregeket egymás mellé ültetve, a falusi ember mindennapjainak
tartozékait: betakarítást, kenyérsütést, juhnyájat, fejést, malmot,
kaszálót, szántót, pihenőt, családi hétköznapot, munkában megkeményedett
ráncos kezet, lakásbelsőt, udvart, munkaeszközöket.
Az első teremben látható felvételek Abásfalván, Szászcsáváson,
Székelyvarságon, Gyímesközéplokon, Homoródkeményfalván, Erdőcsinádon,
Tatrangon, Homoródalmáson, Makfalván, Csíkszentdomokoson, Siklódon és
Csíkszentgyörgyön, valamint Küsmödön készültek. Sajátosságuk, hogy az
emberek, akiket Bálint Zsigmond lencsevégre kapott, nem pózolnak,
nincsenek kiöltözve, hanem a legtermészetesebben, hétköznapi
viseletükben állnak, ülnek, beszélgetnek, mosolyognak, vagy gondolkodnak
valamin, mintha a fotós ott sem lett volna.
HIRDETÉS
A középső teremben azok a fotók láthatók, amelyeken a néphagyományok
közül a legmozgalmasabb és legszínesebb szokást örökítette meg a művész:
a kibédi farsang világát, ahol humorral, játékkedvvel búcsúztatják a
telet fiatalok és idősek. A kalotaszegi népviselet is megihlette a 80.
életévét ünneplő fényképészt, Zsobokon és Mérán a lányok színesen
díszített öltözékét láthatja a látogató.
A harmadik, a legbelső terem felvételei Bözödújfaluban és Szászalvincen
készültek, ezek témái szomorúak, de az ember okozta pusztuláson túl
arról is szólnak, hogy a természet képes a megújulásra.
A kiállítás jövő hétvégéig ingyenesen látogatható naponta 10 és 16 óra
között.(Ezt a cikket a Székelyhonról másolták:
Antal Erika
