Tragikus hirtelenséggel
hunyt el Nagy Ödön képzőművész hétfőn kora délután Csíkszeredában.
Leginkább szobrairól ismerték, de szívesen rajzolt, festett, dolgozott
üveggel, kerámiával, textillel.
• Fotó: Facebook
A Millenniumi templom rézangyalai, a Márton Áron Főgimnázium festett
üvegablakai, több tucat mesterien megformált köztéri szobor juthat róla
eszünkbe
– vagy az utóbbi éveire jellemző kisebb méretű égetett fa munkái,
amelyek az elmúlás folyamatát megragadó, egyszerre lírai és erőteljes,
elmélyült, mégis heves gesztusokkal teli plasztikai játékok.
Néhány egyéni kiállítása mellett a Studio 9 csoportosulás tagjaként az
utóbbi tíz évben gyakran láthatta a közönség képeit, kisebb méretű
szobrait.
Pedagógusként generációkat vezetett be a szobrászat és grafika világába.
Barátságos, jókedélyű, mindig közvetlen természete, közismert anekdotái
tették szerethetővé és emlékezetessé művészete mellett személyét is
– véli Túros Eszter művészettörténész.
Néhány évvel ezelőtt, Dimenziók című egyéni kiállítása előtt, amelyet
Ady költészete ihletett, így vallott saját művészetéről: „Ő a kedvenc
költőm a magyar irodalomból. Talán azért is van, hogy állandóan
csapongok, egyik technikából a másikba, s talán ezért ilyen mélyek a
színek is. (…) Ez uralja munkáimat. Az elmélyülés. (…) Próbálok
mélyebbre hatni az emberek szívébe. Kihozni valami olyasmit, amit nem
tudok kimondani. Úgy érzem, az a kiteljesülés egy képzőművész számára,
ha nem reked meg egy anyagban, hanem az ötletei, meglátásai határozzák
meg anyagválasztását, technikáját. Kísérletező vagyok. Szeretem a
szobrászatot, mert nagyon szeretem a formát, de pont úgy szeretem a
színvilágot, a vonalvilágot, még textíliát is készítettem. (…) Ez a
kiállítás vallomás, de eddig, s nem tovább. A következő már egy másik
vallomás, mert tovább akarok lépni. Nem akarok lemerevedni. Mert
mondják, hogy a képzőművésznek van stílusa – nekem nincs stílusom,
tovább akarok lépni. Stílusról ne beszéljünk, mert nincs. Azt majd
esetleg az utókor eldönti.”
Nagy Ödön szobrász, festő, grafikus Nagyercsén született 1957-ben. A
kolozsvári Képzőművészeti Főiskola üveg-kerámia szakán folytatott
művészeti tanulmányokat. 1984-ben a medgyesi üveggyár tervezőjeként
dolgozott. 1991-től szobrászatot és rajzot tanított a csíkszeredai Nagy
István művészeti iskolában. Szobrászat és ipari formatervezés mellett
festéssel, grafikával is foglalkozott. Számos köztéri alkotása látható a
Kárpát-medencében, ő készítette többek között a Makovecz Imre által
tervezett csíkszeredai templom kupoláján álló négy rézangyalt, Gál
Sándor honvéd tábornok csíkszeredai mellszobrát, Szent István
csíkszentkirályi szobrát, Cserei Mihály csíkrákosi szobrát, valamint
Ercsei Ferenccel közösen Petőfi Sándor mellszobrát, amely a költő nevét
viselő csíkszeredai általános iskola udvarán áll. Számos általa
megformált emlékplakett került fel különböző intézmények, iskolák
falára, emlékművek alkotójaként is ismert – Csíkszeredában a volt
politikai foglyok emlékműve és a csatószegi háborús hősök emlékműve is
az ő munkája.
https://szekelyhon.ro/aktualis/elhunyt-nagy-odon-kepzomuvesz
https://szekelyhon.ro/aktualis/elhunyt-nagy-odon-kepzomuvesz
